Ostali članci

Jesu li ručni masažeri uistinu korisni?

Pod stresom si i tvoje tijelo je ukočeno i bolno, a nemaš budžet za redovite odlaske na masažu? Praktično i jeftino rješenje su ručni masažeri. No, kako oni zapravo rade i mogu li opustiti bolne mišiće? Saznajmo.

Bol u leđima

Izvor: Freepik

Kako funkcionira ručni masažer

Većinu masažera možemo smjestiti u dvije kategorije. Ručni masažeri iz prve kategorije koriste vibraciju kako bi opustili mišiće, dok drugi pomoću kuglica vrše pritisak na mišiće zbog čega su sličniji klasičnoj masaži.

Obje vrste ručnih masažera zagrijavaju mišićno tkivo i povećavaju protok krvi u područje koje masiraju. Pritisak ručnog masažera pomaže omekšati adhezije na mišićnom tkivu, a to pak pomaže produljiti mišićna vlakna čime se ubrzava oporavak mišića.

Lagana masaža prije spavanja pomoći će ti da brže utoneš u san i da ljepše spavaš, a redovita masaža također može poboljšati tonus kože zahvaljujući poticanju cirkulacije.

Vibracijski masažeri su učinkovitiji i zato imaju malu prednost nad ručnim masažerima na pritisak.

Razlog tome je taj što ručni masažer na vibraciju prodire dublje u mišić i zato pruža veće olakšanje kod jačih bolova i ukočenosti. Osim toga, jednostavniji ju za korištenje - sve što trebaš napraviti jest postaviti masažer na dio tijela koji treba masirati i pustiti vibracijama da odrade svoj posao.

Ručni masažeri na pritisak odličan su izbor za lagano opuštanje ukočenih dijelova tijela poput vrata ili donjeg dijela tijela, no mogu uzrokovati ili pogoršati bol kada ih se postavi na pogrešno mjesto.

Bez obzira na to koju za koju vrstu ručnog masažera se opredijeliš, masiranje uvijek počni na najslabijoj postavci, a pojačavaj je postepeno. Iznenadan jak pritisak napravit će više štete nego koristi.

ručni masažer

Zagrijavanje i opuštanje prije i poslije fizičkih aktivnosti

Ručni masažer također je učinkovit način zagrijavanja mišića prije te opuštanja nakon fizičke aktivnosti.

Prije treninga koristi masažer 6 - 10 minuta na skupini mišića koje planiraš trenirati (npr. potkoljenice ili bedra) kako bi pripremio te mišiće za aktivnost. Time ćeš smanjiti šanse od ozljeda za vrijeme treninga.

Bol koju osjećaš u mišićima nakon treninga rezultat je nakupljanja mliječne kiseline. Koristi ručni masažer nakon aktivnosti i osjetno ćeš smanjiti bol u mišićima jer time smanjuješ sposobnost mišićnih vlakana od zadržavanja mliječne kiseline.

Ručni masažer se definitivno isplati

Nauči pravilno koristiti ručni masažer i on će postati siguran i učinkovit način pružanja brzog olakšanja u dijelovima tijela koji su često izloženi stresu poput vrata, ramena i donjeg dijela leđa. Odličan je alat u zagrijavanju i opuštanju mišića i može služiti kao savršena potpora i olakšanje kod kronične boli.

Prije korištenja ručnog masažera svakako se posavjetuj s doktorom u slučaju da je bol pokazatelj većeg problema koji ručni masažer ne može izliječiti.