Ostali članci

5 savjeta kako da baterija na tvojem laptopu duže radi

Sigurno si se barem jednom našao u sličnoj situaciji - prvu godinu baterija na laptopu vjerno te je služila, no uskoro je uslijedio strmoglavi pad i na kraju laptop nisi mogao koristiti bez utičnice.

laptop baterija

Izvor: pvproductions/Freepik

Tajna laptopa koji te godinama pouzdano služi leži u redovitoj brizi o bateriji uređaja. Kako optimizirati bateriju laptopa i maksimalno produžiti njezin životni vijek, saznaj u nastavku.

1. Izbjegavaj nepotrebno zagrijavanje laptopa

Visoke temperature uzrokuju brže trošenje baterije, smanjenu učinkovitost i kraći životni vijek. Pregrijani laptop također sporije radi jer tada sustav za upravljanje baterijom automatski smanji brzinu procesora kako bi se smanjila proizvodnja temperature.

Zato osiguraj da laptop uvijek ima oko sebe dovoljno prostora za pravilnu ventilaciju. Umjesto na mekanim površinama poput deke ili jastuka koje blokiraju ventilacijske otvore, laptop drži na stolu i sličnim ravnim površinama. Također redovito čisti ventilacijske otvore kako bi zrak optimalno cirkulirao.

Osim toga, izbjegavaj izlagati laptop visokim temperaturama poput izravnog sunca ili grijalice koji će ugrijati laptop i tako negativno utjecati na trajanje baterije i performanse računala.

2. Održavaj bateriju na optimalnom punjenju

Litij ionske baterije koje se nalaze u laptopima, pametnim telefonima, bežičnim slušalicama i drugim sličnim uređajima optimalno je držati između 20 % i 80 % napunjenosti. Naime, takve baterije mogu podnijeti između 300 i 1000 ciklusa punjenja i pražnjenja prije nego dođe do postupnog smanjenja kapaciteta pa je pametnije puniti ih češće i kraće nego ih svaki put isprazniti i zatim napuniti do kraja.

Održavanje optimalnog punjenja pomaže u smanjenju stresa na bateriji i produžuje njezin životni vijek.

Koristiš li laptop svakodnevno spojenog na utičnicu, razmisli o tome da bateriju spremiš na sigurno i uređaj koristiš samo na struju. Prije uklanjanja bateriju napuni do 50 % te je spremi na hladno i tamno mjesto.

3. Redovito kalibriraj bateriju

Nekoliko puta godišnje pametno je odraditi cijeli jedan ciklus pražnjenja i punjenja baterije. To znači da bateriju laptopa napuniš na 100 %, do kraja je isprazniš te ponovno na puniš do kraja.

Takva praksa omogućuje operativnom sustavu da preciznije prikazuje preostalo vrijeme rada ili stanje napunjenosti. Također je odlična prevencija memory efekta koji je manje izražen kod litij-ionskih baterija u usporedbi s nekim starijim tehnologijama baterija, ali svejedno može dovesti do toga da baterija drži manji kapacitet.

4. Optimiziraj postavke osvjetljenja zaslona

Osvjetljenje zaslona jedan je od glavnih čimbenika koji utječu na potrošnju energije. Jače osvjetljenje zahtijeva više energije pa će niža razina osvjetljenja značajno produžiti vijek trajanja baterije.

Automatsko osvjetljenje zaslona pritom je korisna značajka, ali ponekad troši više energije od ručnog podešavanja. Ručno postavljanje osvjetljenja na prihvatljivu razinu pomoći će ti da bolje kontroliraš potrošnju energije baterije.

Osim toga, stavi računalo u stanje mirovanja ili ga isključi nakon kratkog nekorištenja. Ovo ćeš lako namjestiti u postavkama, a pomoći će ti da se baterija nepotrebno troši ostaviš li laptop nenamjerno upaljenim.

5. Napravi defragmentaciju diska

Koristiš li još uvijek laptop s klasičnim tvrdim diskom (HDD) i nisi spreman za prelazak na SSD, tada povremeno pokreni defragmentaciju diska. Fragmentirani tvrdi disk troši više baterije za pronalazak određenih datoteka koje su raspršene po disku. Ovo je osobito važno za modernija prijenosna računala s većim kapacitetima tvrdog diska.

Moderni operativni sustavi (npr. Windows 10 i 11) automatski izvršavaju optimizaciju diska u pozadini, uključujući i defragmentaciju, tako da u većini slučajeva ne moraš ručno pokretati taj postupak. No, primijetiš li da se performanse laptopa pogoršavaju ili da sporo pristupa podacima na disku, provjeriti stanje diska i po potrebi pokreni defragmentaciju.

Povezani proizvodi