Ostali članci

5 savjeta za održavanje motornih pila

Kupili ste motornu pilu i spremni ste za napad na drva? S obzirom na cijenu koje ste platili za novu motorku, s pravom očekujete da će vas dobro služiti narednih nekoliko godina. Međutim, puno toga će ovisiti i o vama. Način na koji održavate motornu pilu, utjecat će i na njen životni vijek. Zato vam donosimo 5 savjeta za održavanje motorne pile.

Motorna pila

1. Naoštrite lanac

Jedna od najgorih stvari koje možete napraviti svojoj motornoj pili je pustiti ju da radi bez da ste naoštrili lanac. Niti najjača pila u toj situaciji neće biti od pretjerane koristi. 

Kako znati da lanac nije dovoljno oštar? Ako ste iskusni korisnik vjerujemo kako ćete to odmah prepoznati. Početnici bi mogli ostati u čudu i pitati se što to ne valja s njihovom motorkom. Zato pripazite na dva najočitija znaka kako lanac nije oštar.

  • Pilu morate pritiskati punom snagom da ispili drvo
  • Piljevina koja nastaje je sasvim sitna

Ovo je najlakši i najbrži način da shvatite kako vaš lanac hitno treba 'pod nož'. Učestalost oštrenja lanca ponajviše ovisi o količini posla koju obavljate. Međutim, svakako je bolje lanac oštriti češće i kraće, nego nakon dužeg vremena imati pune ruke posla.

Na oštrinu lanca utjecat će i 'strani' predmeti s kojima se lanac dodiruje. Ako tijekom piljenja lanac dodiruje zemlju, beton, metal ili kamen, vaš lanac će odmah postati tup i neupotrebljiv te ću mu biti potrebno oštrenje.

2. Podmažite lanac

Nakon svake upotrebe bilo bi dobro podmazati lanac. Prvo ga otpustite i potom podmažite. Kako bi prije upotrebe provjerili radi li podmazivanje lanca, napravite kratak test.

Postavite motornu pilu iznad panja i pritisnite gas. Ukoliko na panju ostane crna mrlja, znači da podmazivanje lanca radi savršeno.

Ako na lancu ne radi podmazivanje, on će se brzo istrošiti i prije ćete trebati u kupovinu novog lanca za pilu. Idealno bi bilo kada bi za podmazivanje koristili ulje namijenjeno za lance motorne pile jer ćete samo u tom slučaju biti sigurni kako će ulje doprijeti do svih dijelova lanca (po cijeloj duljini vodilice) jer obična ulja najčešće ne podmažu donji dio vodilice.

3. Zategnite lanac

Ne zategnete li dobro lanac, to bi moglo dovesti do teških fizičkih ozljeda. Ukoliko je lanac prelabav, on bi mogao iskočiti iz vodilice i nanijeti vam ozljede ili se uništiti. S druge strane, ako je lanac previše zategnut, to će dovesti do bržeg trošenja vodilice.

Kako onda znati kada je lanac pravilo zategnut?

Lanac je pravilno zategnut kada dodiruje donji dio vodilice, a vi ga rukom i dalje na gornjem dijelu možete povući (pogledaj video).

4. Očistite filter za zrak

Većina novijih motornih pila posjeduje tehnologiju centrifugalnog pročišćivanja zraka čime miče piljevinu prije nego ona uopće dođe do filtera za zrak. Na taj se način smanjuje učestalost čišćenja filtera, ali ne umanjuje potrebu za povremenim čišćenjem.

Koliko često ćete to morati raditi, ovisit će ponajviše o učestalosti korištenja motorke. Kada je vrijeme za čišćenje filtera najbolje ćete shvatiti prema ponašanju vaše pile. Ako se 'guši' i jednostavno nema dovoljno snage, krajnje je vrijeme za čišćenje filtera za zrak. 

Filter skinite i operite u mlakoj vodi sa deterdžentom ili sapunicom. Najbolje je da jednom godišnje i zamijenite filtere za zrak. Cijena im nije velika (cca 15 kuna), a vašoj motorki novi filter će puno značiti.

5. Spremanje pile na duže vrijeme

Posljednji savjeti vezani su uz spremanje pile na duže vrijeme. Ako motornu pilu nećete koristiti nekoliko mjeseci (primjerice tijekom zimskih mjeseca) važno ju je pripremite za dugotrajno stajanje.

  • Istočite sav benzin i ulje koji se u njoj nalaze
  • Upalite ju kako bi se istrošilo gorivo iz rasplinjača
  • Skinite lanac, podmažite ga uljem i spremite u kutiju
  • Očistite motorku i spremite ju na mjesto bez prašine i prljavštine

Spremanje motorne pile u kutiju

Preporučeno za vas

Svidjela vam se ova tema i htjeli biste saznati više o pilama? Pogledajte naš ostali sadržaj vezan uz ovu temu.

Povezani proizvodi