Ostali članci

5 stvari za znati prije kupovine e-čitača knjiga

E-čitač knjiga je čaroban gadget u kojeg stane čitava knjižnica puna knjiga. No, bez obzira na njegove prednosti, e-čitač knjiga nije za svakoga. Prije nego kreneš s odlukom koji e-book reader kupiti, razmisli - što ustvari želiš od e-čitača?

E-čitač knjiga

Tražiš li e-čitač... ili tablet?

E-čitač knjiga i tablet dva su potpuno različita uređaja.

E-čitač je prvenstveno namijenjen čitanju knjiga. Umjesto LCD ekrana koristi e-ink, baterija traje danima, a zaslon je jasno vidljiv čak i u jako osunčanim uvjetima.

Tablet može poslužiti kao e-čitač, ali to mu nije primarna namjena. Zbog LCD zaslona nije prikladan za korištenje na danjem svijetlu. No, zato s njim možeš surfati internetom, koristiti aplikacije, gledati filmove, slušati glazbu... opcija je mnogo više samo od čitanja knjiga.

Naravno, postoje i e-čitači knjiga koji imaju prethodno navedene mogućnosti, no i oni više nalikuju tabletima - npr. Kindle Fire.

Namjeravaš li čitati knjige, izaberi e-čitač knjiga. No, zanima li te više pretraživanje interneta, filmovi i glazba, a čitanje knjiga bi bila sporedna aktivnost, bolje će ti odgovarati tablet.

Želiš li osvijetljeni ekran?

Odlučio si da želiš e-čitač. Izvrsno. S osvijetljenom pozadinom ili bez?

Većina e-čitača knjiga ima e-ink ekran. To znači da izgledaju kao stranice obične knjige, bez mogućnosti osvjetljenja u mračnoj prostoriji.

Alternativa su e-čitači s pozadinskim osvjetljenjem. To znači da ih možeš čitati i u mraku jer je ekran osvijetljen, primjerice kao na tabletu. Ova je karakteristika i više nego korisna, no zato se baterija e-čitača brže troši.

Još jedna opcija jest i futrola koja dolazi s ugrađenim svijetlom.

Hoćeš li kupiti e-reader s pozadinskim osvjetljenjem zaslona u ovisi isključivo o tvojim navikama čitanja. Čitaš li često predvečer i noću, e-čitač s pozadinskim osvjetljenjem pametna je investicija.

Što najviše čitaš?

E-čitači knjiga najčešće prikazuju crne, sive i bijele tonove. To ih čini izvrsnima za čitanje klasičnih knjiga, ali stripovi, slikovnice, kuharice i slično ne dolaze do izražaja na takvom uređaju.

Želiš li uživati u svojoj ljubavi prema super herojima ili čitati slikovnice svojem mališanu, kupi e-čitač knjiga u boji.

Kakve formate e-knjiga planiraš čitati?

Ne podržavaju svi e-čitači sve formate.

Najčešći format je EPUB, zatim MOBI te potom AZW koji možeš čitati isključivo na Kindlu.

Prije kupovine provjeri gdje ćeš kupovati/skidati e-knjige i kakvog su formata. Srećom, postoje online servisi koji mogu prebaciti e-knjigu iz jednog formata u drugi.

Većina e-čitača knjiga također podržava TXT i PDF formate, no ne svi. Želiš li skidati knjige u PDF-u, prvo provjeri možeš li ih čitati na e-čitaču koji te zanima.

Pocketbook

Kindle nije jedina marka e-čitača

Otkada je Amazon izbacio Kindle na tržište, ovaj je uređaj postao sinonim za e-čitač knjiga.

Naravno, za to postoji razlog. Postoji nekoliko verzija Kindla s mogućnostima koje će zadovoljiti široki profil čitatelja. Kindle se također automatski spaja na Amazonovu knjižnicu u kojoj se nalazi na tisuće naslova.

Međutim, nemoj osjećati pritisak kako trebaš kupiti isključivo Kindle. Postoje i druge marke kao što su Kobo ili PocketBook koji imaju svoju vjernu publiku.

Istraži što se nudi, usporedi cijene i provjeri imaju li karakteristike koje te zanimaju.

 

Za više informacija, baci oko na naš vodič za kupovinu e-čitača knjiga.

 

Povezani proizvodi