Ostali članci

Koje kopačke kupiti - savjeti za kupovinu

Na prvi pogled izbor kopački je najjednostavnija stvar na svijetu. Ali onda uđeš u trgovinu u kojoj je cijeli zid prekriven kopačkama i stvari više nisu tako jednostavne. Bezbroj proizvođača, modela još i više, a od svakog modela nekoliko kategorija. I kako onda izabrati kopačke? 

Izbor najboljih kopački

Ako tek ulaziš u svijet nogometa, sigurno imaš nekoliko dilema koje ima i svaki početnik. Kroz par savjeta pomoći ćemo ti riješiti muke koje smo i sami imali na početku nogometnog puta.

Vrsta podloge

Prva stvar je igralište na kojem ćeš najčešće boraviti. 90% rekreativaca ili amatera svoje će nogometne vještine brusiti na tvrdim terenima. Postoje i druge opcije, ali one su rjeđe. U trgovinama ćeš tako pronaći nekoliko oznaka koje definiraju tvrdoću podloge.

  • FG (tvrdi tereni)
  • SG (meki tereni)
  • AG (umjetna trava)

Razlika između takvih modela je u obliku čepova na donjoj strani kopački. Čepovi na FG kopačkama su nešto kraći kako bi imao veće ubrzanje te da bi pružali bolji balans. Mana FG kopački su blatni i mokri tereni na kojima takve kopačke nemaju dovoljno dobru trakciju i dovode do mogućnosti učestalog proklizavanja

Kao što smo i rekli, u 90% slučajeva upravo će FG kopačke biti izbor rekreativnih nogometaša.

Ako ti budžet to dopušta, na početku nogometne sezone možeš kupiti dva modela (FG i SG) kako bi kopačke mogao izmjenjivati ovisno o vremenskim uvjetima. 

Nike kopačke

Druga opcija za mokre i skliske terene su kopačke sa 'željeznim' čepovima. Najčešće je to mali broj čepova, njih 6. Ovakva vrsta kopačke idealna je za blatne i vodom natopljene terene jer poboljšava trakciju, a tvoje kretanje je brže i lakše.

Međutim, takve kopačke nikako ne smiju biti izbor ako većinu vremena provodiš na suhom i tvrdom terenu (a to će vrlo vjerojatno biti slučaj). Zbog pretvrde podloge doći će do žuljeva i neugodnih bolova u stopalu. Osjećaj će biti kao da trčiš po betonu.

Kupiš li kopačke za umjetnu travu, moraš biti svjesan kako u njima nećeš moći igrati na prirodnim terenima, dok ćeš kopačke za prirodne terene moći koristiti i na umjetnoj travi. 

Udobnost kopačke

Svi savjeti past će u vodu ako ti u kopačkama bude neudobno. Zato bi od presudne važnosti bilo isprobati kopačku prije kupnje. Problem se može javiti ako kopačke kupuješ na internetu. U tom slučaju predlažemo dvije opcije.

  • Kupi sličan model prethodnima i naruči isti broj
  • Probaj u trgovini i naruči na internetu

Najgora stvar koju možeš napraviti je kupiti kopačku prema općenitom broju noge ili tvojih tenisica. 43 kod kopački i 43 kod tenisica možda i neće biti isto. Zapravo, 43 kod Adidasa i 43 kod Nikea neće biti isto. Zato se moraš osigurati da kupuješ pravi broj.

A koja je idealna veličina kopačke?

Sada ćemo biti jako pametni i reći da kopačka ne smije ostavljati prazan prostor, ali ne smije niti biti pretijesna. Uzmi u obzir kako će se kopačka s vremenom razvući i prilagoditi tvojem stopalu.

Idealno je da veličina bude takva da ostavlja tek malo praznog prostora između stopala i ruba kopačke. 

Za djecu i mlade nogometaše čije se stopalo još uvijek razvija možeš kupiti i pola broja veće kopačke jer će rastom noge kroz sezonu i kopačka postati taman.

Obrati pozornost na činjenicu da ćeš tijekom igre vjerojatno koristiti duple čarape (čarapa + štucna) pa najbolje da i u trgovini kopačke probaš s duplom čarapom.

Duple čarape koriste se zbog smanjene kvalitete štucni čime dolazi do trenja između kože i kopački (noga 'pleše' u kopačkama) te se javlja neugodna bol i žuljevi.

Kako ćeš se vjerojatno odlučivati za Adidas ili Nike kopačke, dobro je znati da Adidas ima nešto uže modele, osobito na području prstiju. 

Velika prednost pri kupnji kopački je postojanje uže definiranih brojeva (primjerice 43 1/3, 43,5, 43 2/3). Ponekad upravo ta jedna trećina može činiti veliku razliku.

Kopačke s loptom

Pozicija na kojoj igraš

Kupnja kopačke prema poziciji na kojoj igraš već ulazi u sferu profesionalizma, ali dat ćemo ti pojednostavljeni prikaz pozicije i idealne kopačke

Pozicija Težina kopačke Karakteristike
Vratar
Obrana
Teže (čvrste) kopačke Stabilnost
Dugotrajnost
Vezni red
Napad
Lakše kopačke Brzina
Promjena smjera
Kontrola lopte

Naravno, ovo je maksimalno pojednostavljeni prikaz. Različite pozicije u veznom redu i u obrani dovode i do potrebe za drugačijim izborom kopački, a s obzirom na popriličnu fluidnost nogometne igre, i ove se granice lagano brišu.

Ideja je da igrači koji ulaze u puno duela, imaju puno uklizavanja, imaju i čvršće kopačke kako bi si smanjili rizik od ozljede, dok igrači kojima je osnovni zadatak postizanje pogodaka, trebaju kopačke u kojima će lakše pobjeći svojim čuvarima te bolje kontrolirati loptu.

Međutim, kupiš li lakše kopačke ne znači odmah da si Messi, kao što te ni čvršće kopačke ne pretvaraju u Simeonovog ratnika. 

Dodatni savjeti

Gore navedeni savjeti trebali bi biti obavezni (osim ovisnosti o poziciji ako se baviš amaterskim nogometom). Za kraj ćemo predstaviti još nekoliko savjeta koji dobro dođu i koji mogu pomoći pri izboru.

  • Nemoj kupiti kopačke samo zato što na njima piše Messi, Ronaldo, Suarez ili bilo koji drugi popularni igrač
  • Svi modeli dolaze u nekoliko kategorija - što je cijena veća, materijal izrade je kvalitetniji i približava se profesionalizmu
  • Za 500-600 kuna pronaći ćeš sasvim dobre kopačke 
  • Kako bi prošao jeftinije, pronađi prošlosezonske modele
  • U prosjeku jedne kopačke traju jednu sezonu
  • Prvi kriterij je udobnost, a tek onda dizajn
  • Zadrži se na provjerenim proizvođačima koji garantiraju kvalitetu (Adidas, Nike, Puma, Umbro)
  • Nakon kupnje kopački, u njima svakako odradi barem jedan trening. U suprotnom, velika je vjerojatnost pojavljivanja žuljeva tijekom utakmica
  • Kopačke pravilno održavaj nakon kupovine. Operi ih, izvadi iz vrećice na provjetravanje, a unutra stavi kalup ili novinski papir kako bi zadržale svoj prvotni oblik

Imaš li i ti koji savjet za kupnju kopački stečen vlastitim iskustvom, slobodno ga podijeli s nama. Gledaj na kopačke kao na glavni alat u tvojoj igri. Bez dobrih i udobnih kopački niti Modrić ne bi bio Modrić. U njima ćeš provesti desetak sati tjedno tijekom velikih napora i zaista ne želiš imati nešto u čemu ti nije udobno.

Povezani proizvodi