Ostali članci

Znaš li što je sve potrebno za kvalitetan roštilj?

S dolaskom toplih sunčanih dana sve je više prilika za provođenje vremena s bližnjima na otvorenom. Sigurni smo da ćete se složiti s nama da su najbolja druženja ona uz slastan roštilj i dobro ohlađeno pivo.

Što sve treba za roštilj

Ako se pitate što sve pravi roštilj majstori trebaju za kvalitetan roštilj, odgovor je jednostavan: dobro marinirano meso, žar pravilne temperature, kvalitetan roštilj i – najbitnije od svega – odlično društvo! 

Ništa bez sočne marinade

Najbolji kuhari znaju da tajna kvalitetnog roštilja leži u dobro pripremljenom mesu.

Nije bitno koje meso odaberete dokle god je okupano u ukusnoj marinadi. Idealno je pripremiti meso već dan prije da dobro upije sve začine te ga ostaviti na sobnoj temperaturi barem sat vremena prije roštilja.

Ako radite ražnjiće, pola sata prije pečenja drvene štapiće ostavite namočene u vodi kako vam ne bi zagorjeli.

Oprezno s vatrom

Sljedeći korak je loženje vatre. Potrebno je zapaliti nasitno cijepano drvo, na koje se nakon što izgori dodaje drveni ugljen ili ugljeni briketi. Drveni ugljen brzo gubi žar, pa je preporučljiv za roštiljanje tanjih komada mesa i ribe. Ugljeni briketi duže održavaju temperaturu, no za to im treba više vremena da se razgore. 

Kada kupujete ugljen, rukom isprobajte dno veće u kojoj se ugljen nalazi. Izbjegavajte ona pakiranja u kojima na dnu osjetite razmrvljeni ugljen umjesto pravih komada.

Da sline poteku

Nakon što pripremite žar, na roštilj stavite rešetku barem 10 cm iznad žara kako vam meso tijekom pečenja ne bi zagorjelo. Prvo pričekajte da se rešetka dobro ugrije, a preporučljivo je namazati je s malo ulja ili slanine kako bi spriječili da se meso zalijepi. 20-ak minuta nakon što se žar dobro razgori i rešetka ugrije, stavite meso. 

Iskusni roštilj majstori okrenut će meso samo jednom. Kada primijetite da sokovi počinju izbijati na površini mesa, tada ga okrenite. Za to koristite hvataljku, jer meso gubi svoje sokove ako ga se bode vilicom. 

Iskusni roštilj majstori meso okreću samo jednom!

Što duže stoji na žaru, to će meso postajati sve suše. Stoga ga maknite još dok ga vilicom možete lako nabosti. Ukoliko se dogodi da tijekom pečenja mesa bukne vatra, nipošto je nemojte gasiti vodom! Umjesto toga, dodajte nekoliko komada vlažnog ugljena.

Čišćenje je jednostavno

Postoji mali trik koji će vam maksimalno olakšati čišćenje roštilja. Odmah po završetku roštiljanja zalijte masne rešetke mineralnom vodom. Pustite da odstoje neko vrijeme, a potom ih operite klasičnim putem vodom i deterdžentom. Masnoća i mrlje od dima odvojit će se od rešetke uz minimalan trud. Slične rezultate ćete postići i ako mineralnu vodu zamijenite sa soli.

Nakon što je roštilj gotov, ne preostaje vam drugo nego uživati u slasnom obroku sa svojim društvom i s osmijehom na licu i pivom u ruci primati pohvale - kao što se dostoji pravom roštilj majstoru.

Dobar tek!

Povezani proizvodi