Ostali članci

Kako odabrati najbolji Blu-ray player - vodič za kupovinu

Bilo da slažete kućno kino ili želite u potpunosti iskoristiti mogućnosti svojeg novog 4K televizora, saznajte najvažnije karakteristike Blu-ray playera.

Blu-ray player

Kome treba Blu-ray?

Danas kada većinu sadržaja gledamo online, postavlja se pitanje tko još koristi DVD, Blu-ray i druge vrste playera?

Blu-ray uređaji često su sastavni dio kućnog kina jer omogućuju uživanje u kristalnom zvuku i fenomenalnoj slici. Čak i ako nemate kućno kino, Blu-ray player je savršen način da u potpunosti iskoristite prednosti svojeg FHD televizora.

Osim što Blu-ray uređaj reproducira vaše omiljene filmove i serije s Blu-ray diskova u visokoj razlučivosti, puno jasnijoj nego što je to slučaj s DVD-ima, Blu-ray player također može reproducirati i DVD i CD diskove, i to u puno boljoj kvaliteti od DVD playera. 

Kvaliteta slike na Blu-rayu u odnosu na DVD bolja je za nekoliko razina - bogatije boje, više detalja i oštrija slika samo su neki od prednosti korištenja Blu-ray playera u sklopu svojeg kućnog kina. 

Blu-ray diskovi daju bolju kvalitetu slike i zvuka te bolji doživljaj i od online sadržaja. Wi-fi veza jednostavno nije pouzdana kao dobar stari disk, a sadržaji visoke kvalitete zahtijevaju internet velikih brzina. No ako želite, na Blu-ray playeru možete streamati i online sadržaje.

Dakle, Blu-ray diskovi daju puno bolju sliku i zvuk od DVD-a, a Blu-ray playeri dolaze s puno više opcija nego DVD playeri koji polako odlaze u prošlost.

Što sve trebate znati prije kupovine Blu Ray playera te na koje karakteristike obratiti pozornost, saznajte u nastavku.

Vrste Blu-ray playera

Kada krenete u kupovinu, u pravilu možete birati između dva tipa Blu-ray playera

  • standardni Blu-ray player
  • Ultra HD Blu-ray

Standardni Blu-ray

Kada kažemo "standardni", mislimo na Blue-ray playere koji podržavaju 1080 rezoluciju.

U prednostima ovog Blu-raya najbolje ćete uživati na televizorima iste rezolucije, iako je napredak u slici vidljiv i na televizorima sa 720p rezolucijom.

Na klasičnom Blu-ray playeru možete gledati i obične DVD-e i CD-e, a kvaliteta će biti bolja nego na DVD playeru. 

Ako imate FHDTV, preporučujemo da kupite Blu-ray player, a ne standardni DVD player. Platit ćete samo malo više, a dobiti puno bolju kvalitetu.

Ultra HD Blu-ray 

Riječ je o najnovijoj generaciji Blu-ray uređaja koji podržavaju 4K rezoluciju (3840 x 2160 piksela), do 60 sličica u sekundi, prošireni spektar boja, HDR te visokokvalitetni zvuk u formatima poput Dolby Atmos. 

Iako je na njemu moguće gledati tradicionalne Blu-ray diskove, sve prednosti UHD Blu-raya moći ćete iskusiti isključivo gledajući UHD Blu-ray disk i to na UHD televizoru. Odnosno, ako imate UHD Blu-ray i FHD televizor, sadržaj s UHD Blu-ray diska prikazivat će se u FHD rezoluciji umjesto u UHD.

Dakle, standardni Blue-ray uređaj podržava samo standardne Blu Ray diskove, dok novi UHD Blu Ray player podržava i UHD Blu Ray diskove i standardne Blu Ray diskove.

UHD Blu-ray pojavio se tek nedavno, a to znači da će potrajati neko vrijeme dok postane standard. S obzirom na to da sa standardnim Blu-rayom možete uživati u fenomenalnoj slici i zvuku, ne trebate se osjećati obveznim izdvajati više za UHD Blu-ray.

UHD Blu-ray player

Značajke Blu-ray playera

Čitanje različitih formata diskova

Osim Blu-ray diskova, Blu-ray playeri mogu čitati i ostale formate, originalne ili pržene. Osim DVD-a i CD-a, neki playeri mogu reproducirati i SACD i DVD-Audio diskove. 

Neki Blu-ray playeri imaju mogućnosti reproduciranja formata kao što su BD-R/DVD-R, VCD, DivX i druge. Ako sami skidate i pržite CD-e, odlučite se za Blu-ray uređaj koji podržava ove formate.

Kodirani uređaji

Ono na što svakako trebate pripaziti jest je li Blu-ray kodiran za određenu regiju. Kada je Blu-ray kodiran za određenu regiju, to znači da na njemu možete puštati samo one diskove koji su također kodirani za tu regiju.

Kod većine Blu-raya nećete imati tih problema. Međutim, postoje neki koji su kodirani za konkretnu regiju, npr. Sjevernu Ameriku (regija 1), Europu (regija 2) itd.

Blu-ray označen kao "Region Free" uvijek je najbolja opcija jer to znači da nije kodiran i da na njemu možete reproducirati bilo koji disk.

3D

S pojavom 3D televizora ova je značajka postala popularni dodatak Blu-ray playerima. Međutim, kako 3D nije zaživio, na Blu-raye s ovom opcijom nailazit ćete sve rjeđe. 

Ako spadate u rijetku skupinu korisnika koji su kupili 3D televizor i redovito koriste 3D opciju, tada će vam Blu-ray s mogućnošću reproduciranja 3D filmova dobro doći. U suprotnom, nema razloga da kupujete 3D Blu-ray ako tu opciju nećete koristiti. Štoviše, čini se da 3D televizori polako odlaze u povijest, barem za sada.

Izlazi

Blu-ray uređaji dolaze s HDMI izlazom za sliku te ili HDMI ili optičkim i/ili koaksijalnim izlazom za zvuk.

Standardni Blu-ray playeri imaju HDMI 1.4 izlaze, dok novi UHD playeri dolaze s HDMI 2.0 izlazima. To znači da i televizor mora podržavati HDMI 2.0 ako želite uživati u Ultra HD slici. Spojite uređaje kablom, upalite ih i Blu-ray player će sliku automatski prilagoditi televizoru koji imate.

Ako pak namjeravate audio-video zapise puštati s USB-a, neka tada Blu-ray uređaj ima i USB utor.

Velik broj Blu-ray uređaja također dolazi ili s optičkim ili koaksijalnim izlazom, dok neki imaju oba. Oni služe za slanje audio signala preko starijih receivera koji ne podržavaju HDMI. Optički i koaksijalni izlazi ne podržavaju digitalne surround zvučne formate visoke rezolucije kao što su Dolby TrueHD ili Dolby Atmos, ali ako nemate UHD televizor i nećete gledati takve sadržaje, tada vam to neće predstavljati problem. 

U slučaju da Blu-ray uređaj i receiver imaju 5.1 ili 7.1 analogne izlaze, svakako ih koristite za spajanje svojeg home entertainment sustava. 

Izlazi za Blu-ray i kućno kino

Spajanje kućnog kina

Najvažnije na što trebate paziti je kakav sustav kućnog kina imate, odnosno radi li se o 5.1, 7.1 ili nekom drugom sustavu. Svi Blu-ray uređaji trebali bi podržavati 5.1 sustav kućnog kina, a za sustave s više zvučnika morat ćete kupiti Blu-ray koji je s njima kompatibilan.

Također, velik broj novih Blu-ray playera podržavaju audio formate visoke rezolucije kao što su Dolby TrueHD ili DTS-HD Master Audio. Međutim, dok ih neki samo mogu dekodirati, drugima je potreban receiver

Spajanje na internet

Većina Blu-ray uređaja danas ima mogućnost spajanja na internet. Moguće je ili spojiti se kablom direktno na router ili koristiti Wi-Fi. I dok ćete ulaz za ethernet kabel pronaći skoro kod svih novih playera, na nekima mogućnost spajanja na Wi-Fi nije dostupna. Stoga prije kupovine odlučite koja od ove dvije opcije vam više odgovara.

Kabel je sigurnija opcija jer će rjeđe dolaziti do pucanja veze nego što je to slučaj s bežičnim internetom.

Mogućnost spajanja na internet trebat će vam ako želite koristiti Blu-ray, Netflix ili neke druge streaming opcije. U tom slučaju ne trebate imati Smart TV, mogućnost spajanja online na Blu-rayu je dovoljna.

Prije kupovine obavezno provjerite koje online streaming servise podržava Blu-ray koji vas zanima.

Upscaling

Upscaling

Tzv. upscaling je mogućnost klasičnog Blu-ray playera da sadržaj 1080p rezolucije prilagodi UHD televizoru, odnosno da rezoluciju DVD diska prilagodi HD televizoru.

Točnije, upscaling materijalu niže rezolucije omogućuje da se prikazuje u većoj rezoluciji, odnosno upscaling pokušava iskoristiti maksimum vašeg televizora čak i kada se radi o sadržaju niže rezolucije. 

Na primjer, FHD televizor ima 1920 x 1080 rezoluciju, odnosno prikazuje 2 073 600 piksela. Standardni DVD disk prikazuje sadržaje rezolucije 720 x 567, odnosno 408 240 piksela. Upscaling omogućuje da ovih 408 240 piksela popuni mjesto kompletne 1920 x 1080 rezolucije koristeći tehnologiju koja duplicira piksele i širi sliku preko cijelog ekrana.

Kada će vam trebati ova opcija? Ako imate puno CD i DVD diskova koje želite puštati na Blu-rayu, upscaling će prilagoditi njihovu rezoluciju da biste uživali u boljoj kvaliteti. 

Međutim, učinak ne ovisi samo o Blu-ray playeru, već i o televizoru. Upscaling može biti bolje ili slabije izveden, pa preporučujemo da prije kupovine Blu-ray ili televizora pročitate recenzije modela koji vam se sviđaju te tako saznate koliko dobar upscaling imaju.

Screen mirroring

Ova vam opcija omogućuje da preko Blu-ray uređaja na svojem televizoru prikazujete sadržaj sa svojeg Android pametnog telefona ili tableta. 

Cijena i proizvođači

U prosjeku ćete za Blu-ray player izdvojiti između 800 i 1.000 kuna, iako ima modela od 500 pa sve do nekoliko tisuća kuna.

Među najpopularnijim proizvođačima Blu-ray playera na Nabava.net trenutno su Samsung, Sony i Panasonic. Za one koje zanimaju medium i high end marke, Pioneer, Marantz i Denon su izvrstan izbor.

Povezani proizvodi