Ostali članci

Što je Android Media Player i što znati prije kupovine (Vodič za kupovinu)

Što češće gledaš - sadržaj na televiziji ili filmove i serije na internetu? Ako je tvoj odgovor ovo drugo, a dosta ti je malog ekrana na laptopu, možda će ti se svidjeti spravica zvana media player.

Media player

Što je Media Player?

Media player je sprava nalik mini igraćoj konzoli, a pomoću nje možeš na svojem televizoru prikazivati online sadržaj poput serija, filmova, glazbe i ostalog. 

Radi se o jednostavnom i relativno jeftinom rješenju koje pretvara svaki televizor u Smart TV.

Iako se najčešće baziraju na Android OS-u, postoje i drugi operativni sustavi koji ih pokreću (npr. iOS na Apple TV). To znači da nije svaki media player ujedno i Android media player.

Media playeri za rad koriste aplikacije koje već dođu instalirane na uređaju ili ih sam možeš skinuti i instalirati.

Nije svaka aplikacija kompatibilna sa svakim media playerom, stoga prije kupovine provjeri podržava li media player koji te zanima aplikacije koje želiš koristiti. 

Na primjer, ako želiš Android media player da bi gledao Netflix, a potom se ispostavi da uređaj koji te zanima ne podržava Netflix, samo ćeš si bespotrebno zakomplicirati život.

Također, nisu sve aplikacije besplatne. Pojedine zahtijevaju jednokratno plaćanje ili mjesečnu pretplatu. Npr. na većini media playera bez problema možeš skinuti i koristiti aplikacije kao što su YouTube ili Pixlr, dok neke druge poput Netflixa i HBO-a traže plaćanje pretplate za pristup sadržaju.

Osim aplikacija, media playeri omogućuju prikazivanje sadržaja s drugih uređaja poput USB-a, vanjskog diska, osobnog računala, laptopa, pametnog telefona itd. To znači da se uopće ne trebaš zamarati s aplikacijama. Ako držiš filmove i serije na laptopu, sadržaj lako uz pomoć media playera možeš gledati na TV-u. 

Da bi media player uspješno funkcionirao, trebaš tri stvari:

HDMI služi za spajanje media playera na televizor, dok je internet potreban za streaming sadržaja. Media player može se spojiti na bežični internet ili putem kabla direktno na router (izuzetak su media playeri u sticku - o tome više kasnije). 

Naravno, ništa neće raditi dok media player i televizor ne spojiš na izvor struje (dobro će ti doći produžni kabel).

Smart TV ili Media Player?

Ako imaš Smart TV, ne treba ti media player - i obrnuto. Na Smart TV-u dostupno je puno aplikacija zbog čega je korištenje još i media playera u potpunosti suvišno.

U slučaju da imaš dva televizora, jedan koji je Smart TV i jedan koji nije, tada na ovog drugog možeš spojiti media player.

Igraće konzole

Playstation 4

Ako već imaš Playstation 4, Xbox One ili neku drugu igraću konzolu, one mogu poslužiti kao izvrsna alternativa media playeru.

Naravno da se ne isplati kupovati igraću konzolu isključivo za streaming YouTubea na televizoru. Ali ako već redovito uživaš u igranju igri na konzoli, zašto ne uštedjeti nekoliko stotina kuna i koristiti uređaj i za gledanje filmova i drugog online sadržaja.

Samo upamti ovo: neke igrače konzole zahtijevaju mjesečnu pretplatu da bi ih se koristilo kao media playere. Dobro se informiraj prije kupovine.

Dobra alternativa media playerima je i većina novijih BluRay uređaja.

Osim što omogućuju gledanje najkvalitetnijih videa, noviji BluRay su pametni. To znači da mogu omogućuju streaming sadržaja s više različitih izvora, baš kao i media playeri.  

Brzina Interneta

Brzina interneta znatno utječe na kvalitetu sadržaja koji ćeš streamati.

Za besprijekorno učitavanje i pregledavanje sadržaja preporučljivo je da tvoj internet ima brzinu od barem 10Mb/s, pogotovo ako je na mrežu istovremeno spojeno i koristi je više uređaja.

Za 4K sadržaj nemoj ići ispod 20Mb/s. 

Vrste media playera

Set up box vs. stick media player

Media playere možemo podijeliti u dvije kategorije:

  • set-top boxes
  • media playeri u sticku

Prva razlika je cijena. Za set-top boxes u prosjeku ćeš izdvojiti do 1000 kuna, iako mogu koštati i puno više (npr. Apple TV). Za media player u sticku izdvojit ćeš svega nekoliko stotina kuna, a to ga na prvu čini puno prihvatljivijom opcijom.

Međutim, dobiješ onoliko koliko platiš. Set-up boxes su možda skuplji, no zato su brži, imaju veću memoriju i više utora za spajanje USB-a, žičnog interneta ili audio sustava.

Stick media player veličine je običnog USB sticka, a to znači ne samo da ti neće zauzimati prostor, već ga lako možeš prenositi i koristiti na bilo kojem televizoru dokle god imaš pristup internetu. Međutim, nedostaje mu snaga kao većim izdanjima, zbog čega sporije pokreće aplikacije i prikazuje sadržaj. 

Media playeri u sticku mogu koristiti isključivo bežični internet, a WiFi nije uvijek stabilan kao žična veza.

Jedna od razlika su i daljinski upravljači. Neki android media playeri poput Google Chromecast uopće ne trebaju daljinski, već njima možeš upravljati preko pametnog telefona. 

Daljinski koji dolaze sa stick media playerima obično imaju ograničene funkcije u usporedbi s daljinskima za set-top boxes. Dakle, zaboravi na glasovno upravljanje, utor za slušalice i druge zanimljive opcije. 

I koji onda odabrati?

Ako namjeravaš često koristiti media player, set-top box je bolje rješenje. Ako ti je bitnija prenosivost, ali i ušteda, nećeš pogriješiti s media playerom u sticku.

Popularni media playeri

Google Chromecast

Google chromecast

Velika popularnost ovog Android media playera već nas je potaknula da pišemo što je Google Chromecast.

Google Chromecast je media player u sticku, a popularnim ga čini prihvatljiva cijena (do 400 kuna) i činjenica da se njime upravlja uz pomoć pametnog telefona ili laptopa.

Funkcionira tako da unutar aplikacije na mobitelu čiji sadržaj želiš prikazivati na TV-u klikneš na ikonu Google Chromecasta. On zatim preko interneta pronađe zadani sadržaj i prikazuje ga na TV-u.

Brzo, jednostavno i bezbolno.

Apple TV

Apple TV

Ako već koristiš više Appleovih uređaja, poput iPhone-a ili Mac-a, Apple TV je dobar izbor za media player. Sav sadržaj koji imaš u svojoj iTunes knjižnici možeš streamati na televizoru.

Apple TV je također jedan od media playera s najboljim daljinskim upravljačem, a postoji i mogućnost glasovnog upravljanja. 

Međutim, osim malo više cijene za najnoviju verziju, ovom uređaju ne ide u prilog ni slabiji izbor aplikacija nego što je to slučaj s nekim drugim media playerima. 

Ako do sada nisi koristio Appleove proizvode i definitivno spadaš u "tim Android", teže ćeš vidjeti privlačnost ovog luksuznog playera. Srećom, opcija ti ne nedostaje.

 

Ako uređuješ home entertainment system, pogledaj neke od naših praktičnih vodiča i savjeta:

Povezani proizvodi