Razlika između roaminga i međunarodnih poziva - što se zapravo ukida 15.6.
SavjetiVeć smo pisali kako se 15.6. ukida roaming u Europskoj Uniji i kako ćemo napokon moći telefonirati i surfati po normalnim cijenama, gdje god da se nalazili. Međutim, mnogi i dalje ne znaju razliku između roaminga i međunarodnih poziva, a to bi ih moglo skupo koštati jer cijena međunarodnih poziva ostaje ista.
Što je roaming, a što su međunarodni pozivi?
Dakle, roaming je situacija kada sa svojim mobitelom odete van granica Hrvatske, spojite se na neku od mreža tamošnjih operatera i upalite internet, nazovete nekoga ili pošaljete SMS. Ako se nalazite u EU, od 15.6. to će vas koštati jednako kao i u Hrvatskoj (aleluja!), ovisno o vašim tarifama i vašem operateru.
Ako pak u roamingu završite u nekoj ne-EU zemlji poput susjednih Bosne ili Srbije, to se nije ukinulo. Dapače, ostala je cifra od koje boli glava. Skuplje je biti u roamingu u tim zemljama, nego što je bilo do sada u zemljama Europske Unije. Dakle, ako odete u Bosnu na ćevape, slike za Instagram ili Facebook uploadajte tek nakon povratka u Lijepu našu.
Na tu vrstu roaminga pripazite i ako se nalazite u pograničnim područjima. Često ćete u mjestima uz granicu dobiti poruku operatera da se nalazite u roamingu. Nemojte se smijati i misliti kako su opet prolupali, nego brže bolje gasite internet i molite Boga da vas nitko ne nazove.
Što nas sada dovodi do međunarodnih poziva. Kako se i Hrvatska nalazi u EU, neki bi mogli očekivati da sada mogu nazvati svoga prijatelja u Njemačku ili Irsku i danima slušati o predivnom životu van granica Hrvatske. Ali opet, to nije tako.
Međunarodni pozivi podrazumijevaju pozive korisnika iz Hrvatske u bilo koju stranu državu. Dakle, nalazite se u Zagrebu i zovete najboljeg prijatelja u Njemačku koji je taman na pauzi između ona tri posla koja obavlja. To NIJE roaming, to se NIJE ukinulo, i to i dalje košta previše.
Znači, bilo koji poziv unutar granica Hrvatske prema nekoj drugoj stranoj državi karakterizira se kao međunarodni poziv i bit će naplaćen prema tarifi vašeg operatera, ali ta tarifa nikako nije mala. Gledajući s vedrije strane, živite li recimo uz slovensku granicu, skoknite tamo na kavu i nazovite frenda u Njemačku. To je roaming i to će vas stajati jako malo ili ništa novca (opet ovisno o tarifi).
Dulje korištenje mobitela u roamingu
Možemo ovu priču postaviti i s druge strane. Odletili ste u Irsku, tamo konobarite i slikama na Facebooku provocirate sve prijatelje zapele u Hrvatskoj. Iz nekog razloga ne želite prijeći na irskog operatera već ste zadržali svoju hrvatsku karticu i hrvatski broj. Napokon, od 15.6. zvat ćete i surfati prema cijenama kao i u Hrvatskoj.
Međutim, operateri imaju pravo zatražiti objašnjenje od vas ukoliko mobitel u roamingu koristite učestalo u razdoblju od četiri mjeseca. Nakon toga postoji mogućnost da ćete ipak morati platiti neku naknadu. O kojoj ćete biti obaviješteni i koja neće biti velika i skupa.
Nadamo se kako vam je ovaj tekst detaljnije objasnio razliku između roaminga i međunarodnih poziva i kako nećete na kraju ispaštati zbog neznanja. Za kraj još jednom donosimo najvažnije teze iz ovog članka:
- Roaming se za zemlje Europske Unije ukida s 15.6. i cijene postaju iste kao i za korištenje u Hrvatskoj
- Roaming podrazumijeva korištenje mobitela izvan granica Republike Hrvatske na mreži nekog od lokalnih operatera
- Roaming u zemljama koje nisu u EU i dalje je jako skup (preskup)
- Međunarodni pozivi podrazumijevaju pozive iz Republike Hrvatske prema bilo kojoj stranoj državi
- Međunarodni pozivi se ne ukidaju, ostaju jednako skupi kao i do sada
- Poziv iz Njemačke u Hrvatsku postaje jeftin i košta isto kao i poziv iz Zagreba u Split, ali poziv iz Hrvatske u Njemačku i dalje košta puno i nije pretjerano isplativ
- Poziv iz Njemačke (s hrvatskim brojem) u Njemačku ili bilo koju drugu državu članicu Europske Unije je roaming i postaje jeftin ili besplatan (ovisno o tarifi)