Ostali članci

SmartHome - što znači imati pametnu kuću?

Dođeš na posao i ne možeš se sjetiti jesi li zaključao ulazna vrata. Klima u dnevnom boravku je ostala upaljena i bespotrebno troši struju dok sjediš u uredu. Odlaziš na godišnji i brinu te provalnici. Neki rješenje ovih problema nalaze u smart home sustavu.

smart home

Pametni dom čine kućanski uređaji povezani s centralnim uređajem koji ih kontrolira. Pomoću njega možete upravljati klimom, svjetlima, kućanskim aparatima, bravom, sigurnosnim sustavom itd. s bilo kojeg mjesta u kući ili čak i s drugog kraja zemlje uz pomoć svojeg pametnog telefona, tableta ili računala.

Glavi razlog instalacije pametne kuće je praktičnost sustava. Smart home omogućuje da upalite klimu na putu kući kako bi vas dočekao rashlađen prostor. Možete ugasiti svjetlo dok ležite u krevetu ili otključati vrata iz daljine dok vadite namirnice iz auta.

Možete postaviti raspored paljenja za svoje kućanske aparate, primjerice da se perilica rublja automatski pali po noći kada je struja jeftinija. To znači da pametna kuća omogućuje dugoročnu uštedu na struji i grijanju.

Pametna kuća znači i veću sigurnost. Detektori pokreta obavijestit će vas ako se netko nalazi u vašoj kući dok ste odsutni.

Popularnost SmartHome sustava omogućila je pojava pametnih uređaja na tržištu. Najrasprostranjeniji su vjerojatno pametni televizori. No, tu su i pametni hladnjaci, termostati i perilice rublja koje se spajanjem na internet iz običnih kućanskih aparata pretvaraju u pametne uređaje s puno većim brojem funkcija. Njihova je namjena omogućiti vam što jednostavnije rukovanje i, naravno, uštedu vremena.

Jedan pametni uređaj ne čini pametnu kuću. No kada je više uređaja uključeno u sustav, tada imate veću kontrolu nad svojim domom.

Osnove Smart Home sustava

Uvesti kompletni automatizirani sustav u cijelu kuću većini nas uveliko premašuje budžet. Zbog toga postoje osnovni sustavi koje potom možete nadograđivati ovisno o svojim potrebama i mogućnostima.

Osnovni paketi za pametnu kuću najčešće dolaze s nekim od ovih uređaja: senzori pokreta, video nadzor/kamere, pametne žarulje, termostat ili pametne utičnice. Oni će vam omogućiti da upravljate temperaturom i svjetlom u svojem domu, pratiti što se događa kada vas nema i automatizirati rad pojedinih kućanskih aparata.

Pametna kuća ne zahtijeva posebna tehnička znanja budući da se svime upravlja na zaslonu pametnog telefona ili tableta.

Da bi kuća bila pametna, za to je potreban internet. Točnije, sustav je potrebno spojiti na internetsku mrežu u vašoj kući. U slučaju da nestane interneta, pametni uređaji postat će obični.

SmartHome sustav
Smart home osnovni paket

Treba li vam pametna kuća?

Ako ćemo biti u potpunosti iskreni, nije da se radi o nečemu što je neophodno.

Nije problem pričekati 15-ak minuta da klima rashladi prostor kada je uključite, dobronamjerni susjed bacit će oko na vaš dom dok vas nema, a i nije tako teško ustati iz kreveta samo da biste ugasili svjetlo.

Glavni argument je da nam pametna kuća omogućuje da budemo učinkovitiji i uštedimo vrijeme. No, svi uređaji koje imamo osmišljeni su kako bismo "uštedjeli vrijeme" i jako malo nas zapravo koristi taj višak vremena na najbolji mogući način.

Naravno, postoji i problem sigurnosti. Kao i sve što koristi internetsku vezu, i vaš pametni dom može se naći na meti hakera. To neće napraviti neku neizbrisivu štetu, no moguće je da preuzmu kontrolu nad uređajima i vrate vam je tek nakon određene naknade (vjerojatno novčane). Nema puno kriminalaca koji bi ljudima otimali klime ili termostate, no svašta je moguće.

Međutim, kada bismo kupovali isključivo ono što nam treba, današnja ekonomija brzo bi propala. Smart Home paketi uglavnom su cjenovno pristupačni, mogu nam olakšati život i smanjiti brigu oko kuće.

Povezani proizvodi