Trčanje zimi - 5 stvari koje trebaš znati
SavjetiDolazak hladnog vremena i niskih temperatura nipošto ne mora značiti kraj tvojim aktivnostima na otvorenom. Trčanje zimi nije ni najmanji problem budeš li se pridržavao svega nekoliko osnovnih pravila.
1. Odjeni se slojevito
Najvažnija stvar jest da se odjeneš sukladno vanjskoj temperaturi. Ali nemoj pretjerati. Previše odjeće značit će i brže znojenje, otežano trčanje i probleme u trčanju.
Nepisano pravilo je da se za trčanje odjeneš kao da je vani desetak stupnjeva toplije. Kada izađeš van, morat će ti biti malo hladno. Ako ti je već pri izlasku ugodno i toplo, imaš previše slojeva na sebi.
Prvo se opremi osnovnim slojem, tzv. baselayerom. To je rublje koje ide direktno na tvoju kožu i predstavlja glavnu zaštitu od hladnoće. U toj prilici obavezno izbjegavaj pamuk i pamučne majice jer one ne zadržavaju toplinu i ne odvode vlagu od tijela, već je zadržavaju.
Zapamti, pamuk je prošlost! Osobito u hladnijim danima.
Baselayer odjeća trebala bi u nekom postotku sadržavati materijale koji odvode vlagu od tijela, poput polipropilena ili vune. Danas ćeš ovu vrstu odjeće pronaći u gotovo svakoj sportskoj trgovini.
Na baselayer (kratki ili dugački rukav) dolazi drugi dio opreme koji će ponajviše ovisiti o temperaturi. Najčešće su to majice ili gornji dijelovi trenirke napravljeni od flisa. Ako je vani kišovito ili vjetrovito, svakako kao zadnji sloj uzmi šuškavac koji će spriječiti nalete kiše ili vjetra.
Noge najčešće kod trkača pokrivaju tajice, a preferiraš li ipak trenirku, tajice mogu biti rješenje kao baselayer u trenucima jako niskih temperatura.
2. Tenisice za trčanje
Tenisice za trčanje po zimi trebale bi se razlikovati od onih ljetnih. To je osobito važno kada trčiš u mokrim uvjetima koji su više pravilo nego iznimka u jesenskim i zimskim danima.
Zimske tenisice za trčanje se od ljetnih razlikuju prema materijalu izrade, a najčešće su to vodonepropusni ili vodootporni materijali. Vidiš li na tenisicama za trčanje oznaku waterproof, climashield, gore-tex ili aquamax, možeš biti siguran da će one biti spremne za trčanje u svim uvjetima.
Na tenisice možemo nadovezati i priču o čarapama, opremi na koju mnogi uopće ne obraćaju pozornost, a može znatno utjecati na trčanje. Ponovno je prvo pravilo izbjegavati pamuk i jeftine čarape jer će ti se stopalo brže hladiti, a hladnoća u nogama odražava se na osjet hladnoće u cijelom tijelu.
Preporučujemo da izabereš kvalitetnije čarape za trčanje koje u svome sastavu imaju vunu.
3. Zaštiti glavu i dlanove
Još jedna stvar bez koje ne smiješ niti pomisliti na trčanje zimi jest zaštita za glavu i šake. Zimska kapa ili traka za glavu i rukavice sastavni su dio obavezne zimske opreme za trčanje.
Najveći dio topline prilikom zimskog trčanja gubi se preko glave i dlanova. Ako je temperatura nešto veća, glavu možeš zaštititi samo trakom za glavu, ali u najhladnijim zimskim danima kapa i rukavice mogle bi te spasiti od pothlađivanja.
Danas su sve popularnije i maske koje prekrivaju gotovo cijelo lice osim očiju i usta. Popularno se nazivaju balaklavama (prema engleskom izrazu balaclava), a najlakše ih možeš usporediti s lopovskim maskama koje viđaš u filmovima.
4. Odradi zagrijavanje
Čak niti u ljetnim mjesecima nije preporučljivo krenuti na trčanje bez prethodnog zagrijavanja i laganog istezanja, ali u zimskim mjesecima to je više obaveza nego preporuka.
S obzirom na to da je razlika između vanjske i unutarnje temperature velika, moraš povećati temperaturu svojeg tijela kako bi se ono lakše priviknulo na vanjske uvjete. Krv će početi cirkulirati tvojim tijelom i mišići će biti spremni za predstojeće napore.
Zagrijavanje možeš odraditi u svojem domu u par minuta. Napravi nekoliko čučnjeva, poskoka i zamaha nogom koji će ubrzano pripremiti tijelo za trening. Kada osjetiš da si se zagrijao, tada možeš izaći van.
5. Brzo presvlačenje nakon trčanja
Svi gornji savjeti odnose se na trenutke prije trčanja. Međutim, jednako je važno i ono što ćeš napraviti nakon trčanja.
Istog trenutka kada prestaneš s trčanjem u zimskim uvjetima, tvoje se tijelo ubrzano počinje hladiti. Zato je važno odmah presvući mokru i znojnu odjeću i brzo se utopliti. Bilo da se radi o toplom tušu, toplom napitku ili samo novoj, suhoj i toploj odjeći.
Na taj ćeš način spriječiti pothlađivanje i tijelu olakšati prelazak u nove temperaturne uvjete.
Izvor: Maria Eklind
Trčanje u hladnim zimskim danima uopće nije strašno. Dapače, mnoga istraživanja pokazuju kako se osoba nakon trčanja osjeća sretnije i bolje, što je osobito važno u 'depresivnim' zimskim danima kada nas mrak sustiže već u poslijepodnevnim satima.
Sve što trebaš je dobro se pripremiti, nabaviti odjeću i obuću adekvatnu vremenskim prilikama i motivirati se za trčanje.
Za kraj dajemo nekoliko linkova s brzim pristupom uspoređivanju cijena trgovina u kategoriji sportske odjeće. Pronađi najjeftiniju ponudu za sebe: