Koji procesor za računalo kupiti (vodič za kupovinu)
Vodiči za kupovinuMalo je računalnih komponenti koje su toliko važne kao procesor. No, teško je odlučiti koji je procesor najbolji za tvoje potrebe. Koliko jezgri procesor treba imati, s kojom matičnom pločom je kompatibilan, kakav takt treba imati i koliko je bitna cache memorija te jesu li bolji AMD ili Intel procesori neka su od pitanja na koja ćeš znati odgovoriti nakon što pročitaš naš vodič za kupovinu procesora.
Proizvođači
Intel i AMD dva su glavna proizvođača procesora.
Do prije nekoliko godina Intel je bio jedini pravi izbor, osim ako ti nije trebao ekstra jeftini procesor. Danas su razlike između Intela i AMD-a toliko male da će te oboje izvrsno služiti.
Jedino na što moraš paziti jest kompatibilnost s matičnom pločom. Intelova matična neće raditi s AMD-ovim procesorom i obrnuto. Kod grafičkih i diskova razlika nije bitna, ali procesor mora odgovarati matičnoj.
Intel procesori
Intel svoje procesore dijeli u nekoliko kategorija. Pentium i Celeron su entry-level procesori namijenjeni obavljanju jednostavnih taskova poput surfanja internetom, gledanja fimova i sl.
Iduća kategorija su Core procesori, podijeljeni u 4 osnovne serije procesora s obzirom na njihov kapacitet i performanse.
- Core i3 - malo bolji od Pentiuma i Celerona, ali i dalje za nezahtjevne korisnike
- Core i5 - ovi procesori su najpopularniji jer se mogu uhvatiti u koštac s većinom zadataka, čak i s npr. igranjem video igri i editiranjem videa.
- Core i7 - za hard-core gamere i profesionalce u sferi grafičkog dizajna, uređivanja fotografija i video sadržaja
- Core i9 - premium modeli procesora za one koji žele apsolutno najbolje i mogu to platiti
Evo kako razumijeti oznake procesora.
Prvi broj označava generaciju procesora. Što je broj viši, to je generacija procesora novija. 11. generacija je trenutno najnovija generacija Intel procesora. Ostatak brojeva u nazivu označava različite modele. I tu vrijedi pravilo što je broj viši, to je procesor snažniji. Npr. Core i7-10900 kaže da se radi o procesoru 10. generacije te da je jači od npr. modela i7-10700.
Često ćeš na kraju naići i na slovo K, npr. u Core i7-10700K. To znači da je procesor moguće overklokati. Česta oznaka je i slovo F, a znači da procesor nema integriranu grafičku te ju je potrebno kupiti zasebno.
AMD procesori
Osnovni modeli AMD procesora nalaze se u A i Athlon obiteljima procesora. Za sve ostalo tu je Ryzen.
- Ryzen 3 - slično kao i Intelovi i3 procesori, napredniji su od entry-level procesora, ali ne mogu se nositi s težim zadacima
- Ryzen 5 - daju najbolje performanse u odnosu na cijenu i odgovarat će većini korisnika, čak i gamerima
- Ryzen 7 - high-end procesori, ekvivalent Intelovoj i7 liniji
- Ryzen 9 - do 12 jezgri i 24 threada - najnovije, najbolje i najskuplje za najintenzivnije izazove koje možeš staviti pred svoje računalo
- Ryzen Threadripper - posebno dizajnirani za najnaprednije taskove poput upravljanja serverima i bazama podataka ili za naprednu obradu medija, npr. videa.
Sve se svodi na to koliko si spreman platiti. Ako su ti novci zadnja briga, idi na najskuplje i najbolje, dakle Intel i9 ili AMD Ryzen 9. Ako ipak ne želiš bacati novac na nešto što ti realno ne treba, niti za to imaš mogućnosti, Intel i5 i AMD Ryzen 5 su trenutno best buy procesori.
Budžet
Prije nego kreneš u potragu za savršenim procesorom za svoju konfiguraciju, prvo trebaš odlučiti koliko si spreman potrošiti te što možeš očekivati od procesora u pojedinim cjenovnim razredima.
Do cca 1.000 kn
Tu ćeš pronaći dobre all-rounder procesore za računalo na kojemu ćeš surfati internetom, igrati jednostavne igre i gledati filmove, na kojemu će tvoji klinci rješavati zadaću ili obavljati video pozive. Očekuj Celeron i Pentium procesore za entry-level računala te Intel i3 i Ryzen 3 procesore, najčešće s integriranom grafičkom karticom, manjim brojem jezgri i smanjenoj cache memoriji.
Od 1.000 do 2.000
Ovdje te u pravilu čekaju Intel i5 i Ryzen 5 procesori. Procesori u ovom cjenovnom razredu namijenjeni su malo ozbiljnijem korištenju računala, mutitaskingu te naprednijim video igrama i programima. Intel i5 i Ryzen 5 nabolji su izbor za većinu gamera, tako da umjesto da bacaš lovu na i7 ili i9 procesor, taj dio možeš dodati za bolju grafičku.
Od 2.000+
Nebo je granica. Za high-end gaming, uređivanje medijskih sadržaja (video i slike), overklokanje, ili jednostavno ulaganje u budućnost da bi bio siguran da će tvoje računalo još godinama moći uspješno savladati sve što baciš pred njega.
Kompatibilnost s matičnom pločom
Izvor: Freepik
Bilo da nadograđuješ postojeći sustav novim procesorom ili slažeš novu konfiguraciju od nule, primarni kriterij mora biti kompatibilnost s matičnom pločom, odnosno vrstom socketa.
Kao što smo ranije spomenuli, Intel i AMD ne mogu se miješati. Intel koristi LGA sustav (Land Grid Array), a to znači da Intelovi procesori na sebi imaju male električne kontaktne pločice, a na matičnoj ploči je socket s pinovima. AMD, s druge strane, koristi tzv. Pin Grid Array kod kojeg su pinovi na procesoru, a socket na matičnoj ima utore u koje ti pinovi ulaze.
Procesori mogu gutati puno struje, a podjela potrošnje između puno pinova pomaže u stabilizaciji isporuke struje.
Kako znati koju vrstu socketa imaš na postojećoj matičnoj? Taj se podatak nalazi u sistemskim postavkama na računalu. Ako koristiš Windowse, otvori Postavke, potom Sustav te O programu. Tamo je informacija koja ti treba.
Jezgre i threadovi
Jezgre su poput zasebnih malih procesora, sve zajedno upakirane u jednom procesoru. Mogu vršiti istovremeno svaki po jedan zadatak, a to znači da što više jezgri procesor ima, to je bolji u obavljanju više zadataka istovremeno.
Threadovi su broj zadataka koje procesor može odjednom obavljati. Moderni procesori imaju mogućnosti tzv. multithreadinga (Hyperthreading na Intelovim procesorima, odnosno Simultaneous Multithreading na AMD-u) koji im omogućuje da jedna jezgra stvori dva threada. Zato ćeš u specifikacijama često vidjeti da procesor ima npr. 4 jezgre i 8 threadova ili 6 jezgri i 12 threadova. Dodatni threadovi funkcioniraju kao prividni, drugi virtualni procesor. Ne toliko brzi kao prava jezgra procesora, ali vidljivo pomažu u optimizaciji performansi procesora.
Općenito govoreći, što više jezgri to bolje. Intel i5 i Ryzen 5 svaki s po šest jezgri odličan su izbor i za gaming i poslovna računala. Međutim, većina video igara ne oslanja se isključivo na snagu procesora da bi se mogle vrtiti jer velik dio potrebne energije uzimaju iz grafičkih kartica. To znači da više od 4-6 jezgri gaming računalu u pravilu nije potrebno.
Brzina ili takt procesora
Stvari su kod brzine procesora prilično jednostavne. Mjereno u gigahercima, što veća brojka, to je veća brzina. Međutim, nemoj se fokusirati samo na brojke. Vrlo je teško uspoređivati brzine procesora različitih modela, a osobito različitih proizvođača. Radi to samo kada je riječ o procesorima iste arhitekture i istog broja jezgri.
Brzina/takt procesora i dalje je dobar pokazatelj koliko brzo tvoje računalo može biti, ali ne smije biti glavni razlog kupovine. Veća brzina ne mora značiti ujedno i brži procesor jer postoji mnoštvo drugih faktora koji utječu na njegovu brzinu.
Veće brzine procesora rezultirat će boljim performansama kod jednostavnih taskova poput igranja igri. Ali ako tvoj procesor obavlja intenzivan zadatak koji obuhvaća obradu puno podataka, tipa uređivanje videa illi kodiranje, više jezgri za bolju podjelu radnog opterećenja obično će pružiti bolje performanse nego samo veće brzine takta.
Procesori prilagođavaju brzinu kojom rade ovisno o vrsti taska s kojim su suočeni te s temperaturom pod kojom rade. Zato ćeš u specifikacijama naići na brojke koje označavaju minimalnu i maksimalnu (turbo) brzinu.
Za većinu korisnika, uključujući i gamere, dovoljan je procesor s taktom 3.0 - 4.0 GHz.
Cache memorija
Za privremeno pohranjivanje memorije nije zaslužan samo RAM. Cache memorijom i procesor brže dolazi do podataka spremljenih u nju i unaprjeđuje svoju brzinu. Štoviše, procesor treba podatke brže nego što ih RAM može isporučiti te je zato cache memorija na procesoru ključna za dobre performanse tvoje konfiguracije.
Postoje tri vrste cache memorije: L1 - najbrži, ali skučen, L2 - prostraniji, ali sporiji, te L3 - prostran, ali usporen. Iako je cache memorija zgodan broj za znati, nemoj se njime previše zamarati. Teško je unaprijed znati kako će se odraziti na performanse u stvarnom vremenu, a istovremeno postoje važniji čimbenici koji utječu na rad procesora, kao što smo ranije spomenuli.
Hlađenje procesora
Procesori tijekom rada generiraju toplinu. Zato ih je potrebno adekvatno hladiti da ne bi došlo do pregrijavanja jer se u tom slučaju možeš pozdraviti sa svojim računalom.
Broj koji ćeš ovdje tražiti nalazi se pod onakom TDP, odnosno Thermal Design Profile/Power. Radi se količini topline koju procesor generira radom, a mjeri se u vatima (W).
Većina procesora danas se nalazi u rangu između 65W i 95W. Taj broj će ti reći kakvo hlađenje za procesor trebaš kupiti, ali i kakvo napajanje.
Integrirana grafička kartica (GPU)
Ovo ćemo spoenuti zbog onih koji svoje računalo žele pretvoriti u gamerski stroj. Većina današnjih procesora dolazi s integriranom grafičkom karticom, ali s njima dolazi i smanjena kvaliteta grafičkih sadržaja.
Integrirana grafička kartica bit će sasvim dovoljna za prosječne, 'kućne' korisnike. Moći će uživati u nešto slabijim igrama, lakšem editiranju fotografija i naravno u svim osnovnim karakteristikama poput surfanja webom, gledanja filmova i sl. Npr. ako je Intel Pentium dovoljno dobar procesor za tebe, definitivno će ti biti dovoljna i njegova integrirana grafička.
Međutim, ako želiš koristiti malo naprednije programe, osobito iz sfere foto i video uređivanja, uživati u svim vrstama igara, procesori s integriranom grafičkom karticom neće biti od nikakve koristi za tebe. U tom slučaju trebaš dodatnu, odvojenu grafičku karticu.
Zaključak
Neki ljudi bi radije umrli nego kupili procesor koji nema Intelov potpis, dok drugi AMD smatraju novim bogom procesora i ništa drugo se s njime ne može uspoređivati. Međutim, nemoguće je reći kakav procesor je najbolji jer to ovisi o onome što treba tebi.
Zato, kada kreneš u potragu za novim procesorom, nemoj ga kupovati na temelju toga tko je proizvođač. Pronađi ono što je najbolje za tebe, odnosno što se najbolje uklapa u tvoj budžet, a da istovremeno maksimalno ispunjava sve tvoje potrebe. Nakon što otkriješ koji cjenovni razred te zanima te u koje ćeš svrhe najviše koristiti svoje računalo, prouči konkretne modele procesora koje tome odgovaraju i njihove recenzije.
Nakon što pronađeš najbolji model za sebe, na Nabava.net pronađi u kojoj trgovini ga se najviše isplati kupiti.